Výpočet výkonu a spotřeby

Výpočet příkonu elektrického radiátoru

Dvě nejčastější otázky při koupi radiátoru:

1. Jak velký radiátor potřebuji?

2. Kolik mě vytápění bude stát měsíčně/ročně?

Na obě otázky vám nejlépe odpoví projektant. Je třeba vzít v úvahu několik faktorů, které mají vliv na výpočet požadovaného výkonu, a tím i spotřebu elektrické energie. Je rozdíl, zda máte dům/byt v nížině, nebo řešíte chatu na horách. Rovněž je rozdíl, zda se jedná o starší nezateplený dům nebo moderní zateplený dům s kvalitními okny, případně pasivní dům. Z toho všeho je následně projektantem vypočten předpokládaný výkon radiátoru pro konkrétní místnost a odhadnuta jeho spotřeba.

Pokud chcete mít pouze přibližnou představu o výkonu, použijte jednoduchý výpočet:

Na 1 m3 vzduchu v místnosti je zapotřebí alespoň 40 W tepelného výkonu elektrického radiátoru.

Nebo použijte naši kalkulačku.

Zadejte rozměry místnosti, počet vnějších obvodových stěn, které mají rovněž vliv na spotřebu. Na závěr zadejte teplotu, na kterou plánujete vytápět konkrétní místnost. Následně vám kalkulačka vypočítá přibližný výkon, potřebný k vytopení místnosti. Zároveň vám nabídne nejbližší typ radiátoru z naší nabídky. Zdůrazňujeme , že bereme v úvahu běžné geografické umístění a běžnou zimu jako průměr z posledních let.

#vypocet#

Výběr radiátoru je pouze orientační, v praxi je třeba vždy zaokrouhlit směrem nahoru, nic tím nezkazíte. Pokud například výpočet vyjde na 985 W, vyberte příkon radiátoru 1000 W nebo vyšší, například 1500 W. Neznamená to, že budete mít o 50% vyšší spotřebu, silnější radiátor vytopí místnost dříve, takže bude plně topit kratší dobu a ve výsledku bude spotřeba srovnatelná.

Znovu upozorňujeme, že tento výpočet je pouze orientační a nezaručujeme všeobecnou platnost pro jakýkoli typ budovy kdekoli v zemi. Pro přesný výpočet využijte služby projektanta.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.